Wybrane losowo
Newsy
 • VI Karpacki Festiwal Filmowy

  Karpacki Festiwal Filmowy to jedna z najciekawszych imprez filmowych, która odbywa się na Podkarpaciu od 2011 roku, nastawiona na odbiorcę prawdziwej kultury, pozbawiona elementów komercyjnych i unikatowa ponieważ to pierwszy festiwal w Polsce prezentujący filmy dotyczące Karpat. Filmy i towarzyszące Festiwalowi imprezy to mieszanka niezwykle starannie dobranych pozycji.

  Wydarzenie skierowane do szerokiej publiczności, zarówno Podkarpacia, jak i przygranicznych terenów Słowacji, Ukrainy oraz turystów z kraju, ma charakter niekomercyjny i służyć ma promowaniu Regionu Karpackiego, transgranicznej współpracy kulturalnej, poszerzaniu wiedzy o kulturze i historii pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. Ponadto podtrzymywaniu i rozwojowi wielokulturowego dziedzictwa tego obszaru, ale przede wszystkim stać się ma – głównie za sprawą filmu – miejscem inspiracji i doznań artystycznych.

  KFF jest jedyną tego typu imprezą filmową, nie tylko w regionie, która odwołuje się do wielokulturowości Karpat, ich bogactwa oraz idei gór – jakie najczęściej wznoszą się na granicach między państwami i dzielą narody, będąc równocześnie miejscem spotkań – łączących ludzi ponad granicami. Karpacki Festiwal Filmowy przyciąga ludzi pragnących doświadczenia piękna, prawdy i sztuki.

  Pierwsza edycja KFF miała miejsce w 2011 roku w Jaśliskach została zorganizowana wyłącznie dzięki dużemu zaangażowaniu kilku osób, bez instytucjonalnego wsparcia, II edycja miała miejsce w 2012 r. w Zyndranowej, III w Rzepniku, w 2013 r., IV edycja w Cisnej w 2015 r. natomiast V edycja odbyła się w Krośnie.

  Ze względu na tegoroczne utrudnienia w organizowaniu imprez i festiwali z udziałem publiczności VI edycja Karpackiego Festiwalu Filmowego została przeniesiona do sieci - dzięki programowi Narodowego Centrum Kultury "Kultura w sieci".

Ostatni produkt

Rzecz o Augustynie Baranie

OFICYNA WYDAWNICZA RUTHENICART » Książki regionalne

Cena:49.00PLN
Cena okładkowa 69 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rzecz o Augustynie Baraniered. Sebastian D. Dubiel, Krosno 2018, 165x235 mm, 216 s. Nakład: 300 egz.

(...) Pisarz z Izdebek, przyjaciel wielu ludzi. Urodził się w 1944 roku, opublikował trzy książki: "Głowa wroga", "Tau, tau" i "W pełni księżyca". Nigdy nie zabiegał o sławę ani uznanie. Cud skromności w dzisiejszych czasach. Siedział w swoich Izdebkach, w narożnym pokoju w domu z czerwonej cegły i stamtąd oglądał świat. Był mądry i wiedział, że w istocie świat podobny jest do Izdebek, a Izdebki do całego świata. (...)Teraz przypominają się drobne zdarzenia, szczegóły, oderwane obrazy, gesty. Nic, co by się składało w jakąś całość. Może nie ma żadnej całości? Tylko właśnie te drobne zdarzenia i gesty? I potem się widzi, że było ich za mało, że mogło być, że powinno być więcej. Więc jeśli ktoś ma gdzieś swojego Augustyna Barana, to po prostu powinien częściej do niego przychodzić. Bo któregoś poranka dowie się, że nie ma już do kogo pójść.

Ze współczesnymi Izdebkami nierozerwalnie związana jest barwna postać nauczyciela miejscowej szkoły Augustyna Barana. Jego literackie sukcesy rozsławiły nie tylko Izdebki, ale cały region brzozowski. Zdobywał laury w wielu konkursach literackich, organizowanych przez różne ośrodki w Polsce.