Dukla i okolice na starej fotografii

RUTHENICART » Książki regionalne

nakład wyczerpany
nakład wyczerpany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dukla i okolice na starej fotografii, red. Justyna Chabińska, Krosno 2018, oprawa twarda, 200x270 mm,124 s. Nakład: 300 egz.

(...) Nie jestem znawcą ani ekspertem od historii i wszystkich jej nadrzeczywistych zakamarków, im większą mam wiedzę o Dukli tym coraz bardziej jasne się dla mnie staje ile pozostało jeszcze do odkrycia. Patrzę na to miejsce z dystansem, a jednocześnie z ogromnym podziwem i szacunkiem. Na to jak poradziło sobie z nieprzychylnymi kolejami przewrotnego losu. Dukla i jej okolice to miejsce wyjątkowe, zarówno pod względem usytuowania geograficznego, administracyjnego, jak i abstrakcyjno-mistycznym - miasto na granicy państw, na styku wielu kultur, z bogatą historią, zasługujące, wręcz domagające się, jeszcze nie jednej książki, albumu, wiersza czy opowieści.

Ta skromna publikacja jest jedynie fragmentem, urywkiem wyszarpniętym z ogromu materiału, który tylko czeka na odkrycie, na kolejnego szaleńca-miłośnika-pasjonata, dzięki któremu kolejny fragment tej układanki trafi w ręce szerokiego grona odbiorców. Przygotowując tę publikację zrozumiałam, iż istnieje dużo zbiorów należących do osób prywatnych, instytucji czy organizacji, zawierających unikatowe fotografie, dokumenty, historie. Niektórzy odmówili włączenia swoich kolekcji do tego wydania, inne czekają na własne, odrębne publikacje, a i do wielu nie udało się dotrzeć, ale wiem też, że nie sposób wydać wszystkiego w jednym tomie, pod jednym tytułem, są potrzebne kolejne. Żywię nadzieję, iż książka ta będzie jedynie zaczątkiem do powstawania następnych – jesteśmy to winni temu miejscu, temu miastu i jego historii.      [z Posłowia]