Newsy
 • VI Karpacki Festiwal Filmowy

  Karpacki Festiwal Filmowy to jedna z najciekawszych imprez filmowych, która odbywa się na Podkarpaciu od 2011 roku, nastawiona na odbiorcę prawdziwej kultury, pozbawiona elementów komercyjnych i unikatowa ponieważ to pierwszy festiwal w Polsce prezentujący filmy dotyczące Karpat. Filmy i towarzyszące Festiwalowi imprezy to mieszanka niezwykle starannie dobranych pozycji.

  Wydarzenie skierowane do szerokiej publiczności, zarówno Podkarpacia, jak i przygranicznych terenów Słowacji, Ukrainy oraz turystów z kraju, ma charakter niekomercyjny i służyć ma promowaniu Regionu Karpackiego, transgranicznej współpracy kulturalnej, poszerzaniu wiedzy o kulturze i historii pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. Ponadto podtrzymywaniu i rozwojowi wielokulturowego dziedzictwa tego obszaru, ale przede wszystkim stać się ma – głównie za sprawą filmu – miejscem inspiracji i doznań artystycznych.

  KFF jest jedyną tego typu imprezą filmową, nie tylko w regionie, która odwołuje się do wielokulturowości Karpat, ich bogactwa oraz idei gór – jakie najczęściej wznoszą się na granicach między państwami i dzielą narody, będąc równocześnie miejscem spotkań – łączących ludzi ponad granicami. Karpacki Festiwal Filmowy przyciąga ludzi pragnących doświadczenia piękna, prawdy i sztuki.

  Pierwsza edycja KFF miała miejsce w 2011 roku w Jaśliskach została zorganizowana wyłącznie dzięki dużemu zaangażowaniu kilku osób, bez instytucjonalnego wsparcia, II edycja miała miejsce w 2012 r. w Zyndranowej, III w Rzepniku, w 2013 r., IV edycja w Cisnej w 2015 r. natomiast V edycja odbyła się w Krośnie.

  Ze względu na tegoroczne utrudnienia w organizowaniu imprez i festiwali z udziałem publiczności VI edycja Karpackiego Festiwalu Filmowego została przeniesiona do sieci - dzięki programowi Narodowego Centrum Kultury "Kultura w sieci".

Ostatni produkt

Los Łemkowszczyzny (Radoszyce Komańcza)

OFICYNA WYDAWNICZA RUTHENICART » Książki łemkowskie

Cena:28.00PLN
cena okładkowa 38 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Los Łemkowszczyzny, Iwan Ołenycz, Krosno 2016, 150x220mm, 154 s. Nakład: 500 egz.

Późną jesienią 1944 roku, byłem jeszcze małoletnim chłopcem, razem z siostrą i szwagrem Wasylem Majkowyczem z Komańczy szliśmy przez płonącą sąsiednią wieś Radoszyce. (...) Wszystko płonęło. Rozśpiewana Łemkowszczyzna zastygła w odgłosach armat, granatów, wystrzałów...

Nie łatwo policzyć, które z kolei było to nieszczęście, jakie przetoczyło się przez Łemkowszczyznę w ciągu jej długiej historii, w zakamarku między państwami Europy Centralnej i Wschodniej. Może się wydawać, że Łemkowie zaznali już wszystkich zmartwień i nieszczęść, które zadali im sąsiedzi. Zarówno pod koniec II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu okazało się, że przeszłość nie do pozazdroszczenia była tylko cieniem najbardziej katastroficznych wydarzeń, które zdarzyły się na Łemkowszczyźnie wraz ze skutkami ludobójstwa.

Iwan Ołenycz broni Łemkowszczyzny całkowicie i konsekwentnie całe swoje życie. (...) Książka będzie trwałym pomnikiem dla tych, których starał się upamiętnić właśnie wspólnym pomnikiem na cmentarzu w rodzinnej wsi...