Wspomnienia Kanclerza Kurii Apostolskiej Administracji Łemkowszczyzny

OFICYNA WYDAWNICZA RUTHENICART » Książki łemkowskie

nakład wyczerpany
nakład wyczerpany

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspomnienia Kanclerza Kurii Apostolskiej Administracji Łemkowszczyzny - Ciernista droga kapłana, ks. Ioann Polanskij, red. S. Dubiel-Dmytryszyn, Krosno 2015, 130x200 mm, 170 s. Nakład: 200 egz.

Jan Polański urodził się 20 stycznia 1888 r. w Banicy pow. Gorlice w średniozamożnej rodzinie chłopskiej Teodora i Marii z domu Prycik. Miał cztery siostry Anne, Joanne, Julianne i Marie oraz brata Dymitra. Dzieciństwo spędził w rodzinnej wsi. Po osiągnięciu siódmego roku życia przez 2 lata uczył się w Szkole Ludowej w Gorlicach, a następnie 2 lata w Nowym Saczu. W 1903 r. rozpoczął naukę w C. k. Gimnazjum w Sanoku, gdzie 22 czerwca 1911 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W październiku tegoż roku został przyjęty do Greckokatolickiego Seminarium Duchownego we Lwowie, jednocześnie rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Lwowskiego.


"Byłem w życiu siedem razy aresztowany, przez różne czynniki różnych państw, a jeden raz zasądzony na karę śmierci. Dzięki miłosierdziu Bożemu moja niewinność nawet wrogom okazała się prawdziwa i za każdym razem wyszedłem szczęśliwie z opresji".